Staroměstská galerie

Staroměstská galerie

← zpět na přehled všech projektů portfolia

Otevřená galerie slouží především pro krátkodobé a střednědobé výstavy soch a plastik, které mohou být vystaveny přírodním vlivům. Zároveň se jedná o soustavu pochozích plošin a lávek, které umožňují vystoupat z roviny náměstí až na úroveň šestého podlaží. Po celou dobu stoupání se návštěvník těší z výhledů na Staroměstské náměstí a současně může obdivovat vystavované umění.

Venkovní galerii doplňuje ve třetím podlaží vyhlídková kavárna a menší sál – interiérová expozice. Mezi původní Staroměstskou radnicí a novým objektem lávek je vytvořen vnitřní dvůr – atrium – sloužící jako klidný kout pro pořádání komorních koncertů a přednášek. Prostor před galerií je přeměněn v klidovou zónu náměstí formou parku s množstvím laviček.

Staroměstské náměstí je srdcem Hlavního města Prahy. Objekt Staroměstské galerie se nachází v jeho jihozápadním cípu. Galerie plynule navazuje na stávající Staroměstskou radnici a dotváří tak prostor náměstí. Návrh rozděluje náměstí na aktivní prostor – původní náměstí s pomníkem mistra Jana Husa, a nově na odpočinkový prostor nacházející se mezi navrhovanou galerií a kostelem svatého Mikuláše. Jedná se o relaxační prostor formou parkové úpravy s lavičkami, živými ploty, množstvím stromů různých velikostí a chodníky reflektujícími budovu galerie. Nově bylo vytvořeno atrium – mezi radnicí a galerií, které slouží jako klidová zóna pro pořádání komorních koncertů a přednášek.