Národní knihovna v Helsinkách

Národní knihovna v Helsinkách

← zpět na přehled všech projektů portfolia

Soutěžní projekt návrhu Národní knihovny v Helsinkách byl zpracován v rámci mezinárodní architektonické soutěž v roce 2012.

Cílem soutěže je výběr vhodného konceptu pro výstavbu energeticky šetrné budovy knihovny s přidruženým prostorem kina, restaurace, obchodů a sauny.

Koncept návrhu vychází z několika důležitých kompozičních os procházejících pozemkem. Hlavním motivem domu je zelená střecha a rampa vytvářející plynulý přechod mezi přilehlým parkem a zelenou – pochozí střechou knihovny. Rampa je využita jako místo pro odpočinek, případně pódium s výhledem do prostoru parku, který nabízí prostor pro pořádání společenských akcí.  Pod rampou je umístěn vstup do knihovny a hlavní reprezentativní – vstupní prostory. Celý koncept domu je navržen dle zásad výstavby energeticky šetrných budov, čemuž je přizpůsobena dvouplášťová fasáda budovy a koncept získávání a nakládání s energiemi. Objekt je navržen jako 4 podlažní s celkovou podlahovou plochou 14 370 m2.

Projekt byl zpracován ve spolupráci s: Hana Staroňová, Kevin (楊懷生), Xian-rong Lin, Conner (陳卲玥), Lon Febriansyah, Iting Chuang a Jiunlin Lee při stáži na National Taiwan University of Science and Technology

///// text soutěžního návrhu:

There are several incentives which are inspiring to the strong concept of future Helsinki Central Library. Basically one of the most important is the location and the shape of the plot, which is mostly flat and longitudinal.

However, also the neighbourhood of the area is strongly motivating. Urban development with administrative building and railway station on the southwest side and large park with many relaxation opportunities, water surfaces and futher important buildings on north and east sides are very important stimulus to the proposal of new building on the plot right in between them.